Szkoła Języka Polskiego im Jana Pawła II w Mannheim działająca w ramach Polskiego Stowarzyszenia Kulturalno- Oświatowego (Polnische Schul- und Kulturgesellschaft e.V)  podlega Chrześcijańskiemu Centrum Krzewienia Kultury, Tradycji i Języka Polskiego w Niemczech.

Znajomość każdego języka jest wielką wartością. Prawda ta nabiera dodatkowego znaczenia, gdy chodzi o język ojczysty, język rodziców i dziadków. Język bowiem jest nie tylko narzędziem komunikacji, ale również nośnikiem mentalności i kultury.

W naszej szkole prowadzimy nauczanie języka polskiego jako odziedziczonego.

Od  tradycyjnego nauczania różni się ono formą, zbliżoną bardziej do nauczania języka obcego. Zawarte w nim są jednak także elementy kultury, geografii i historii Polski. Oczywiście pozostaje zachowany podział na grupy, z dwoma kryteriami przynależności, którymi są: wiek i znajomość języka.

Oprócz nauki języka polskiego uczniowie aktywnie uczestniczą w życiu kulturalnym Polonii, między innymi poprzez organizowanie imprez kulturalnych i występów artystycznych. 

Zajęcia z języka polskiego odbywają się w sali parafialnej PMK Mannheim (D6, 9- 11) w sobotyza wyjątkiem ferii szkolnych - od godz. 9:00 do godz. 16:30:00, po 1,5 godziny w poszczególnych grupach wiekowych. W roku szkolnym przewidzianych jest 60 jednostek lekcyjnych. Na zakończenie roku szkolnego wydawane są zaświadczenia o uczestnictwie w zajęciach języka polskiego oraz świadectwa szkolne.

Do szkoły przyjmujemy dzieci, które skończyły pierwszą klasę szkoły niemieckiej.

Osoby zainteresowane zapisaniem dziecka do naszej szkoły mogą pobrać formularze i wypełnione przesłać mailem na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. . Zapisu można dokonać także bezposrednio u nauczycielek w soboty lekcyjne ( patrz terminy zajęć na stronie internetowej). Telefon kontaktowy: Monika Knafel 01575-4429571. Zapisy odbywają się przez cały rok.

 

WSPARCIE EDUKACJI POLONIJNEJ W REPUBLICE FEDERALNEJ NIEMIEC

Z przyjemnością informujemy, że Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" zawarło umowę z Ministrem Edukacji i Nauki na realizację zadania publicznego pn. „Wsparcie edukacji polonijnej w Republice Federalnej Niemiec”.

Wsparcie w ramach zadania dotyczy przekazania środków finansowych organizacjom polonijnym na organizację zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych oraz realizację inicjatyw i wydarzeń promujących i popularyzujących j. polski, historię Polski oraz wiedzę o Polsce.

ZADANIE PUBLICZNE FINANSOWANE JEST ZE ŚRODKÓW MINISTRA EDUKACJI I NAUKI

  znaki na stronie www

minister edukacji i nauki small

witamy head„Człowieka (…) nie można do końca zrozumieć bez Chrystusa. A raczej człowiek nie może siebie sam do końca zrozumieć bez Chrystusa. Nie może zrozumieć ani kim jest, ani czym jest jego właściwa godność, ani jakie jest jego powołanie i ostateczne przeznaczenie''
Jan Paweł II, Warszawa 1979

Serdecznie witamy na stronie internetowej Polskiej Misji Katolickiej w Mannheim! Wszystkim odwiedzającym tę stronę życzymy Bożego błogosławieństwa.

Nabożeństwa w Mannheim

Wszystkie Msze święte i nabożeństwa w St. Matthäus-Spitalkirche (68159 Mannheim, E6,2)
Msza święta w języku polskim
Sobota  godz. 18:30
Niedziela  godz. 9:30
  godz. 11:30
Środa  godz. 18:30
Piątek  godz. 18:30
Pierwszy czwartek m-ca  godz. 18:30
   
Adoracja Eucharystyczna
Pierwszy czwartek m-ca godz. 19:00 - 19.30
Pierwszy piątek m-ca  godz. 17.00 - 18.30
Pierwsza sobota m-ca  godz. 19.30 - 21.00
Ostatnia sobota m-ca godz. 17.30 - 18.30
   
Okazja do spowiedzi świętej
Środa, piątek, sobota godz. 18.00
Pierwszy czwartek m-ca godz. 18:00
Pierwszy piątek m-ca godz. 17:00
Pierwsza i ostatnia sobota m-ca godz. 17.30

Kontakt z biurem misji