Aktualności

16 niedziela zwykła

Msze sw

W SOBOTĘ (20.07.24) – O godz. 18.00 – okazja do spowiedzi świętej. O godz. 18.30 – Msza święta.

W NIEDZIELĘ (21.07.24) – 16 Niedziela Zwykła - Msze święte w Mannheim o godz. 9.30 i 11.30. O godz. 15.30 – Msza święta w Brühl-Rohrhof (St. Michael).

Zapraszamy!

Spotkanie Rycerzy Maryi

W SOBOTĘ (20.07.24) – O godz. 18.00 – okazja do spowiedzi świętej. O godz. 18.30 – Msza święta. Po niej spotkanie Rycerzy Maryi. Zapraszamy!

Środa. Msza św. i Nowenna do MBNP

Nowenna do MB

W ŚRODĘ (17.07.24) – o godz. 18.00 – okazja do spowiedzi świętej. O godz. 18.30 – Msza święta. Po niej Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Zapraszamy!

Zamyślenia nad Słowem - 15 Niedziela Zwykła

Posłani

Słuchając dzisiejszej Ewangelii postawmy sobie pytanie, czy mamy świadomość, że należymy do grona uczniów i podobnie jak oni jesteśmy posłani?  Niby proste pytanie, ale czy odpowiedz będzie łatwa do udzielenia?...

Zanim zastanowimy się nad naszym posłaniem, trzeba pochylić się nad jego pierwszą częścią, tzn. czy mam świadomość, że należę do grona uczniów?

W Ewangelii mamy zapisane, że Jezus Sam wybierał uczniów, których nazwał Apostołami, aby Mu towarzyszyli. Uczniem nie jest się od razu, potrzeba czasu na formację, aby uczyć się od nauczyciela co należy czynić w różnych sytuacjach w jakich będziemy się znajdować. Dlatego ważne jest słuchanie. Niestety jak możemy obecnie zauważyć, współczesny człowiek jest przeciwieństwem, ponieważ, woli więcej rozmawiać, wypowiadać słowa, nad którymi się nie zastanawia, bo najważniejsze jest, aby tylko mówić, aby być słyszanym. Czytaj dalej

Zamyślenia nad Słowem - 14 Niedziela Zwykła

Nasza „znajomość” Jezusa

Skąd to u Niego? I co za mądrość, która Mu jest dana? I takie cuda dzieją się przez Jego ręce? (Mk 6,2)

Zanim jednak zaczniemy przybliżać przesłanie dzisiejszej Ewangelii dwie ważne uwagi.

Pierwsza, to wspomniani w niej bracia i siostry Jezusa. Języki hebrajski i aramejski były stosunkowo ubogie. Jednym słowem „ah” określano zarówno brata rodzonego, jak też innego krewnego, na przykład kuzyna. Zresztą ludzie Wschodu do dzisiaj używają określenia „brat” również w stosunku do dalszych krewnych.

Jakimś odpowiednikiem są także polskie wyrażania „brat cioteczny” czy „siostra cioteczna”.

W każdym razie w określeniu użytym przez świętego Marka nie chodzi o rodzeństwo, a o krewnych Jezusa; najpewniej kuzynostwo.

I druga uwaga. Mieszkańcy Nazaretu nazywają Jezusa „synem Maryi”, chociaż normalnie Żydzi określają synów poprzez ich relację do ojców. Powinno być więc „syn Józefa”.

Może być to wskazówka, że Józef już umarł i dlatego nie jest wspominany. Ale też może chodzić o złośliwą aluzję, że w chwili poczęcia Jezusa Maryja jeszcze nie mieszkała z Józefem. Ludzie w małych miejscowościach – a do takich należał Nazaret – wiedzą i pamiętają prawie wszystko. I używają tej wiedzy…

Skąd to u Niego? I co za mądrość, która Mu jest dana? I takie cuda dzieją się przez Jego ręce? (Mk 6,2)

Sława Jezusa na pewno już dotarła do Nazaretu. Mieszkańcy wioski wiedzieli, że Jezus stał się wędrownym Nauczycielem; że ma grupę uczniów; że przychodzą do Niego tłumy. Słyszeli też o cudach Jezusa, a niektórzy z nich byli może nawet świadkami tych cudów. Teraz przyszli do synagogi, przysłuchują się nauczaniu Jezusa i w zasadzie stawiają dobre pytanie:

Skąd to u Niego? I co za mądrość, która Mu jest dana? I takie cuda dzieją się przez Jego ręce? (Mk 6,2)

I pewnie nawet wiedzą, jaka powinna być odpowiedź. Mądrość i cuda są atrybutami samego Boga. Może jeszcze jest za wcześnie, by odpowiedzieli, że Jezus jest Bogiem, ale na pewno mogliby uznać w Nim Bożego proroka.

Jednak mieszkańcy Nazaretu nie wyciągają logicznych wniosków ze swego rozumowania. I paradoksalnie przeszkadza im w tym fakt, że Jezusa znają. Albo przynajmniej im się tak wydaje… Czytaj dalej

15 Niedziela Zwykła. Zespół Zbrucz

Msze sw

W SOBOTĘ (13.07.24) – O godz. 18.00 – okazja do spowiedzi świętej. O godz. 18.30 – Msza święta.

W NIEDZIELĘ (14.07.24) – 15 Niedziela Zwykła - Msze święte w Mannheim o godz. 9.30 i 11.30.

W tę niedzielę ma gościć w naszej wspólnocie zespół Zbrucz z Ukrainy. Ofiary po Mszy świętej będą przeznaczone na pomoc dla Ukrainy. Zapraszamy!

Spotkanie aspirantów

Spotkanie aspirantow 20240713

W SOBOTĘ (13.07.24) – O godz. 17.00spotkanie aspirantów, czyli chłopców, którzy byli już do Pierwszej Komunii Świętej i chcą służyć przy ołtarzu jako ministranci. Serdecznie zapraszamy!

witamy head„Człowieka (…) nie można do końca zrozumieć bez Chrystusa. A raczej człowiek nie może siebie sam do końca zrozumieć bez Chrystusa. Nie może zrozumieć ani kim jest, ani czym jest jego właściwa godność, ani jakie jest jego powołanie i ostateczne przeznaczenie''
Jan Paweł II, Warszawa 1979

Serdecznie witamy na stronie internetowej Polskiej Misji Katolickiej w Mannheim! Wszystkim odwiedzającym tę stronę życzymy Bożego błogosławieństwa.

Nabożeństwa w Mannheim

Wszystkie Msze święte i nabożeństwa w St. Matthäus-Spitalkirche (68159 Mannheim, E6,2)
Msza święta w języku polskim
Sobota  godz. 18:30
Niedziela  godz. 9:30
  godz. 11:30
Środa  godz. 18:30
Piątek  godz. 18:30
Pierwszy czwartek m-ca  godz. 18:30
   
Adoracja Eucharystyczna
Pierwszy czwartek m-ca godz. 19:00 - 19.30
Pierwszy piątek m-ca  godz. 17.00 - 18.30
Pierwsza sobota m-ca  godz. 19.30 - 21.00
Ostatnia sobota m-ca godz. 17.30 - 18.30
   
Okazja do spowiedzi świętej
Środa, piątek, sobota godz. 18.00
Pierwszy czwartek m-ca godz. 18:00
Pierwszy piątek m-ca godz. 17:00
Pierwsza i ostatnia sobota m-ca godz. 17.30

Kontakt z biurem misji