Zamyślenia nad SŁOWEM

Niech wiara nie ma względu na osoby

Kazanie 23 niedziela zwykła rok B Mannheim 2024.

Zamyslenia nad Sowem ks Janusz

Niech wiara nie ma względu na osoby

Ile to razy mijając na ulicy możemy spotkać osoby, które na tle innych wyróżniają się swoim strojem, bo np. ubierają się tylko w ciemne kolory lub przeciwnie noszą całkiem jasne, innym przykładem są osoby siedzące na ulicy, nic nie robiące. Jak reagujemy na zachowanie innych, którzy inaczej wyrażają radość niż my?  Co myślimy, kiedy widzimy takie osoby, jaka byłaby nasza reakcja, jakby taka osoba angażowała się w życie parafii, np. czytała czytanie podczas Mszy św.? lub służyła pomocą księdzu jako szafarz komunii?  Ośmielam się twierdzić, że mogłaby powstać duża dyskusja wśród zebranych w Kościele. 

Tymczasem święty Paweł daje nam dzisiaj w drugim czytaniu konkretne wskazania, które są aktualne w każdym czasie. Bracia moi, niech wiara wasza w Pana naszego, Jezusa Chrystusa uwielbionego, nie ma względu na osoby. Słowa Apostoła narodów, są wezwaniem dla nas, do realizacji przykazania miłości bliźniego. Niestety, jako ludzie, często ulegamy tendencji, aby oceniać, klasyfikować, a nawet nakazywać innym co mają robić, jak mają żyć. Jesteśmy gotowi wskazywać rozwiązania ich problemów, nie zastanawiając się wcześniej nad ich przyczyną.

Czytaj więcej...

Z serca człowieka …

22 Niedziela Zwykła B (2024)

Zamyslenia nad Sowem

Pwt 4,1-2.6-8; Ps 15; Jk 1,17-18.21b-22.27; Mk 7,1-8.14-15.21-23

Z serca człowieka …

Z wnętrza bowiem, z serca ludzkiego pochodzą złe myśli, nierząd, kradzieże, zabójstwa, cudzołóstwa, chciwość, przewrotność, podstęp, wyuzdanie, zazdrość, obelgi, pycha, głupota. Całe to zło z wnętrza pochodzi i czyni człowieka nieczystym. (Mk 7,21-23)

Sprawa rytualnej czystości była dla Żydów bardzo ważna. Tylko człowiek rytualnie czysty mógł uczestniczyć w kulcie; mógł stanąć przed Bogiem.

Gdy człowiek zaciągnął nieczystość – a można było to uczynić na wiele sposobów, choćby przez kontakt z osobami czy rzeczami rytualnie nieczystymi, czy też poprzez spożycie nieczystych potraw – gdy więc człowiek zaciągnął nieczystość, musiał się poddać rytualnym obmyciom, by na powrót stać się zdolnym do uczestnictwa w kulcie.

Przepisy dotyczące rytualnej czystości pochodzą z Prawa Mojżeszowego; a więc z Biblii. Zwłaszcza w Księdze Kapłańskiej (Kpł 11-15) i Księdze Powtórzonego Prawa (Pwt 14) znajdujemy całe rozdziały poświęcone temu tematowi.

Faryzeusze zaś - chcąc sprostać wymaganiom dotyczącym rytualnej czystości w sposób możliwie najdoskonalszy - dodali jeszcze swoje przepisy i prawa. Ale przecież po to, by Prawu Bożemu zadośćuczynić. Przynajmniej tak im się wydawało…

Czytaj więcej...

Odejść czy pozostać?...

Kazanie 21 Niedziela Zwykła rok B Mannheim.

Zamyslenia nad Sowem ks Janusz

Odejść czy pozostać?...

W kolejną niedzielę w Ewangelii usłyszeliśmy mowę eucharystyczną Jezusa. Dzisiaj ewangelista Jan przedstawił opisał nam końcowy fragment. Po reakcji zgromadzonego tłumu, możemy się przekonać, że słowa wypowiadane przez Jezusa, nie zostały przez wszystkich dobrze zrozumiałe, dlatego wśród ludzi pojawia się szemranie, ocenianie, wielu zgromadzonych czuje się zgorszonych słowami Jezusa, w konsekwencji opuszczają Go.

Przyczyną odejścia nie są tylko słowa Jezusa, lecz brak wiary. Jak zaznacza ewangelista Jezus od początku wiedział, którzy nie wierzą, dlatego nie próbuje odchodzących na siłę zatrzymać, nie próbuje usprawiedliwiać się, bo wie, że nie wszyscy mogą należeć do Jego uczniów.

Czytaj więcej...

witamy head„Człowieka (…) nie można do końca zrozumieć bez Chrystusa. A raczej człowiek nie może siebie sam do końca zrozumieć bez Chrystusa. Nie może zrozumieć ani kim jest, ani czym jest jego właściwa godność, ani jakie jest jego powołanie i ostateczne przeznaczenie''
Jan Paweł II, Warszawa 1979

Serdecznie witamy na stronie internetowej Polskiej Misji Katolickiej w Mannheim! Wszystkim odwiedzającym tę stronę życzymy Bożego błogosławieństwa.

Nabożeństwa w Mannheim

Wszystkie Msze święte i nabożeństwa w St. Matthäus-Spitalkirche (68159 Mannheim, E6,2)
Msza święta w języku polskim
Sobota  godz. 18:30
Niedziela  godz. 9:30
  godz. 11:30
Środa  godz. 18:30
Piątek  godz. 18:30
Pierwszy czwartek m-ca  godz. 18:30
   
Adoracja Eucharystyczna
Pierwszy czwartek m-ca godz. 19:00 - 19.30
Pierwszy piątek m-ca  godz. 17.00 - 18.30
Pierwsza sobota m-ca  godz. 19.30 - 21.00
Ostatnia sobota m-ca godz. 17.30 - 18.30
   
Okazja do spowiedzi świętej
Środa, piątek, sobota godz. 18.00
Pierwszy czwartek m-ca godz. 18:00
Pierwszy piątek m-ca godz. 17:00
Pierwsza i ostatnia sobota m-ca godz. 17.30

Kontakt z biurem misji