Sakrament Pokuty ustanowił Chrystus, gdy po swoim zmartwychwstaniu w ukazał się swoim Apostołom i rzekł do nich: „Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy są im odpuszczone, a którym zatrzymacie są im zatrzymane.” (J 20,19).
W Sakramencie Pokuty bardzo ważne jest przygotowanie człowieka, który pragnie się wyspowiadać. Katechizm wylicza tzw. warunki dobrej spowiedzi: 1) Rachunek sumienia; 2) Żal za grzechy; 3) Mocne postanowienie poprawy; 4) Szczera spowiedź; 5) Zadośćuczynienie Panu Bogu i bliźniemu.
Szafarzem Sakramentu Pokuty są biskupi i kapłani, którzy są znakiem i narzędziem miłosierdzia i sprawiedliwości Bożej. Wykonują oni władzę odpuszczania grzechów w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.
Każdy wierny zobowiązany jest przynajmniej raz w roku przystąpić do spowiedzi świętej i wyznać wszystkie swoje grzechy ciężkie. Wyznanie grzechów ciężkich w spowiedzi świętej jest jedynym zwyczajnym sposobem uzyskania ich odpuszczenia. W warunkach zwyczajnych nie można celebrować nabożeństw z ogólną spowiedzią i ogólnym rozgrzeszeniem.
Wyznanie grzechów powszednich nie jest wprawdzie bezwzględnie konieczne, ale Kościół zaleca częstą spowiedź, by w ten sposób kształtować prawe sumienie, walczyć ze złymi skłonnościami i czynić postępy w życiu duchowym.
Do Sakramentu Pokuty można przystąpić w naszej Misji:
w środy, piątki i soboty – o godz. 18.00.
W pierwsze i ostatnie soboty miesiąca o godz. 17.30,
w pierwsze piątki miesiąca o godz. 17.00,
w pierwsze czwartki miesiąca o godz. 18.00.
Ponadto przed Świętami organizowana jest specjalna spowiedź parafialna.
Wizytę u chorych połączoną z udzieleniem Sakramentu Pokuty, Komunii Świętej oraz ewentualnie Sakramentu Namaszczenia Chorych należy ustalić z księdzem. Można to uczynić osobiście lub pod numerem telefonu: 0621 - 247 15.