Kazanie 11 niedziela zwykła rok A Mannheim 2023

Zamyslenia nad Sowem ks Janusz

Idźcie i głoście

Nie idźcie do pogan, lecz do owiec, które poginęły z domu Izraela. To słowa z dzisiejszej Ewangelii, które mówią nam do kogo zostali posłani po wyborze Apostołowie.

Najpierw zastanówmy się co oznacza słowo Apostoł. Czasownik apostello pojawia się często w Ewangeliach, gdy mowa o posłaniu Jezusa przez Ojca i apostołów przez Jezusa. Jezus często posługiwał się nim w przypowieściach, w opisach sług posłanych przez swoich panów z jakimś zadaniem. 

Jezus wzywa wszystkich swych uczniów i wybiera spośród nich dwunastu apostołów. Posłani mieli dwa główne obowiązki.

Po pierwsze, byli powołani do wspólnego przebywania z Jezusem, czyli dzielenia z Nim codziennego życia.

Po drugie, mieli uczestniczyć w Jego misji, czyli głosić Dobrą Nowinę i panować nad mocami ciemności. Mieli też udział we władzy Jezusa, przemawiając i działając jako przedstawiciele Mesjasza. Apostoł ma udział we władzy tego, który go posłał.

Posyłając uczniów, Jezus dodaje, darmo otrzymaliście, darmo dawajcie. To pokazuje, że osoby przekazujące Ewangelię, dokujące uzdrowień w imię Jezusa, nie mogą czerpać z tego żadnych korzyści. Ich najważniejszym zadaniem jest sprowadzić zagubione owoce, aby ponownie nastąpiła jedna owczarnia, jeden naród, który będzie szczególną Bożą własnością.

W pierwszym czytaniu mamy zapowiedź, że Bóg szczególnie umiłował Izraela, wybrał Go, aby przez ten naród pokazać, że jest Bogiem bliskim każdemu człowiekowi, i pokazać swoją chwałę.

Jednak Izrael musiał być wierny Bożym przykazaniom. Wybranie przez Boga pociągało konkretne wskazania dla narodu. Na pierwszym miejscu było bezwzględne posłuszeństwo i wypełnianie Bożych nakazów.

Bóg dla Izraelitów był ukryty, tylko wybranie osoby mogły się z Nim komunikować. Mojżesz należał do jednych z pośredników, to on wspina się na górę, aby otrzymać słowo od Boga i następnie to słowo przekazać całemu narodowi.

Osoby, które Bóg wybiera otrzymują od Boga część Jego władzy. Bóg dzieli się z człowiekiem tym co on jako najdoskonalsze stworzenie posiada. Podobną władzę otrzymują Apostołowie od Jezusa, Który jest nowym Mojżeszem.

Wybór dwunastu nie jest przypadkowy, bo jest to nawiązanie do dwunastu pokoleń Izraela.

Apostołowie od Jezusa dostają jeden dar, jest nim Słowo Boże. Jak słyszeliśmy mają iść i głosić, że bliskie jest królestwo Boże. Słowo Boże jest jedynym autorytetem potwierdzającym, że jest obiecanym Mesjaszem, dla Którego najważniejsze jest dobro wiernych.

Jezus podkreślał swoją władzę Boga, jednocześnie przedstawiając siebie jako proroka. Ewangelie odnotowują, że wielokrotnie powtarzał: „Zaprawdę, powiadam wam”, wykraczając poza formułę używaną przez proroków i ukazując swą władzę jako panowanie żywego słowa. Jego nauczanie jest przepojone mocą, w przeciwieństwie do nauczania uczonych w Piśmie.

Także uzdrowienia i egzorcyzmy są obrazem władzy Jezusa. Gdy przywódcy religijni zarzucali Mu, że bluźni, przebaczając grzechy, Jezus nakazał paralitykowi wstać, i ten to uczynił. Tłumy oglądały dowód Jego władzy, gdy nakazał duchom nieczystym wyjść z opętanego, a one wykonały polecenie. Gdy zaś rozkazał wzburzonemu morzu, by uciszyło się, Jego słowa przypominały Boże słowo, które podporządkowało sobie siły chaosu.

Drugie czytanie ukazuje czego dokonał Jezus, jednocześnie św. Paweł wskazuje, na heroizm postępowania Jezusa. Bóg posyłając swojego Syna, usprawiedliwił tzn. pojednał ze sobą wszystkich ludzi, bez względu na pochodzenie i poglądy. Dlaczego dokonało się odkupienie?

Pierwsza odpowiedź z miłości do człowieka. Jak wspomniał ewangelista Jezusa ulitował się na samotnymi ludźmi. A więc miłość do człowieka jest najważniejsza.

Jednocześnie Jezus daje do zrozumienia, że rzesza zagubionych, pokrzywdzonych, tych który potrzebują pomocy jest większa niż ilość robotników posłanych przez Jezusa. To też możemy zobaczyć dzisiaj na własnym przykładzie. Należmy do wspólnoty Kościoła, która dzisiaj przezywa kryzys. W ostatnich tygodniach mogliśmy usłyszeć jak niewielu nowych księży zostało w wyświęconych i jakie to będzie miało konsekwencje w przyszłość dla pojedynczych parafii i wszystkich wierzących.

Brak powołań jest widoczny nie tylko w zachodniej Europie, ale również w Polsce. Jak będzie wyglądać życie sakramentalne, jak będzie wyglądać życie parafii, w której nie będzie księdza.

Dla nas jest to temat aktualny, bo jak wiemy w naszej Archidiecezji wprowadzana jest reforma odnośnie do nowych struktur. Jakie to będzie miejsce misji obcojęzycznych, to zostanie podane później.  

Popatrzmy teraz z drugiej strony. Czy liczba wierzących wzrasta? Jeżeli popatrzmy na statystki, to one mówią jednoznacznie, że liczba osób odchodzących od Kościoła wzrasta. A więc, skoro liczba wierzących maleje, to nie jest konieczna wielka liczba kapłanów.

To są tylko proste stwierdzenia. Mimo, że dzisiaj wierzyć jest trudniej, nie możemy popaść w przygnębienie. O czym świadczą negatywne sytuacje w Kościele. Czy to oznacza, że Jezusowi na nas nie zależy?

Przeciwnie. Aby Jezus mógł odkupić człowieka, konieczne jest przyjęcie łaski, konieczna jest odpowiedź, że strony człowieka. Tymczasem dzisiaj człowiek zagubił samego siebie, najpierw musi sam się zdefiniować, kim jestem. Przez dobrobyt i dostęp do środków multimedialnych człowiek zagubił realizm życia.

Trzeba stanąć w prawdzie i powiedzieć, życie wiary to nie jest gra komputerowa w której mam wiele żyć. Na ziemi mam tylko jedno i jeżeli nie zadbam o swoje zbawienie, nikt za mnie tego nie zrobi.

Słowo Boże potwierdza autorytet Boga. Jest to słowo mające moc, aby nas sprowadzić na właściwą drogę. Sięgajmy po nie często, aby dostarczyć naszej duszy niezbędnego pokarmu. Jednocześnie pamiętajmy, że jesteśmy przez Boga wybrani, należymy do Jego uczniów. W każdej sytuacji w jakiej się znajdujemy, nie jesteśmy sami, bo On jest obok nas i czuwa.

Ks. Janusz Liszka, PMK Mannheim

witamy head„Człowieka (…) nie można do końca zrozumieć bez Chrystusa. A raczej człowiek nie może siebie sam do końca zrozumieć bez Chrystusa. Nie może zrozumieć ani kim jest, ani czym jest jego właściwa godność, ani jakie jest jego powołanie i ostateczne przeznaczenie''
Jan Paweł II, Warszawa 1979

Serdecznie witamy na stronie internetowej Polskiej Misji Katolickiej w Mannheim! Wszystkim odwiedzającym tę stronę życzymy Bożego błogosławieństwa.

Nabożeństwa w Mannheim

Wszystkie Msze święte i nabożeństwa w St. Matthäus-Spitalkirche (68159 Mannheim, E6,2)
Msza święta w języku polskim
Sobota  godz. 18:30
Niedziela  godz. 9:30
  godz. 11:30
Środa  godz. 18:30
Piątek  godz. 18:30
Pierwszy czwartek m-ca  godz. 18:30
   
Adoracja Eucharystyczna
Pierwszy czwartek m-ca godz. 19:00 - 19.30
Pierwszy piątek m-ca  godz. 17.00 - 18.30
Pierwsza sobota m-ca  godz. 19.30 - 21.00
Ostatnia sobota m-ca godz. 17.30 - 18.30
   
Okazja do spowiedzi świętej
Środa, piątek, sobota godz. 18.00
Pierwszy czwartek m-ca godz. 18:00
Pierwszy piątek m-ca godz. 17:00
Pierwsza i ostatnia sobota m-ca godz. 17.30

Kontakt z biurem misji