Zamyślenia nad SŁOWEM

Wierzysz w to?

5 niedziela Wielkiego Postu 

Ez 37,12-14; Ps 130; Rz 8,8-11

J 11,1-45

Wierzysz w to?

Pielgrzymi, nawiedzający Ziemię Świętą udają się w miejsca szczególne i bliskie chrześcijańskiej wierze. Przemierzają ten ląd, aby zobaczyć, dotkną i poczuć - atmosferę ziemi, po której chodził Chrystus.  

        I wśród licznie odwiedzanych miejsc, są takie trzy szczególne, które przemawiają do wyobraźni każdego. To Puste groby: Jezusa, Maryi i Łazarza.      

        Te trzy puste groby to dla żyjącej w obliczu nieuchronnej śmierci każdego człowieka niesamowita nadzieja. Nadzieja, że to moje życie i moje umieranie ma sens, bo tym trojgu się już udało.  Każdemu inaczej, ale… jest to możliwe!

        W kontekście tego szczególnego w tym roku czasu Wielkiego Postu warto pomyśleć nad tajemnicą naszego życia i naszej śmierci właśnie w kontekście pustych grobów: Jezusa, Maryi i Łazarza, o którego wskrzeszeniu czytamy w dzisiejszej Ewangelii.

Czytaj więcej...

Światłość świata

4 niedziela Wielkiego Postu 

1 Sm 16,1b.6-7.10-13a; Ps 23; Ef 5,8-14

J 9,1-41 

       Światłość świata

        Bardzo długie są Ewangelie wyznaczone na niedziele Wielkiego Postu w liturgicznym roku A. Zapewne, gdyby była sytuacja normalna, niektórzy z nas staliby w kościele i zastanawiali się, dlaczego aż tak obszerny fragment wybrano? Ale sytuacja nie jest normalna, można więc spokojnie usiąść i przeczytać Ewangelię według św. Jana, rozdział 9, wersety od 1 do 41.

Na marginesie: odpowiedź na pytanie wcześniej postawione jest bardzo prosta. Ten fragment stanowi pewną całość, dlatego nie można go podzielić.

Po tym wstępie, pozwólcie na kilka refleksji.

Jezus przechodząc obok ujrzał pewnego człowieka, niewidomego od urodzenia. Uczniowie Jego zadali Mu pytanie: Rabbi, kto zgrzeszył, że się urodził niewidomym - on czy jego rodzice? (J 9,1-2)

        To niebezpieczeństwo też nam grozi. Bardzo proste wyjaśnianie świata. I wtedy choroba, cierpienie czy inne nieszczęście interpretowane są jako kara za grzechy. Za grzechy człowieka, którego nieszczęście spotkało albo ewentualnie za grzechy jego przodków.

        Obecna sytuacja też już rodzi podobne interpretacje. Domorośli prorocy widzą w pandemii wywołanej koronawirusem karę za grzechy i bluźnierstwa, które miały miejsce w Polsce w ubiegłym roku.

Czytaj więcej...

Zarządźcie święty post

Środa Popielcowa 2020

Jl 2,12-18; Ps 51; 2 Kor 5,20-6,2

Mt 6,1-6.16-18

Zarządźcie święty post

        „Dmijcie w róg na Syjonie. Zarządźcie święty post, ogłoście zgromadzenie.“ (Jl 2,15)

        Zarządźcie święty post…

        Ale post nie bardzo pasuje do mentalności współczesnego świata… do mentalności współczesnego człowieka…

        I także to posypanie głów popiołem jest dzisiaj obcym znakiem; trudnym znakiem; często znakiem nie do przyjęcia…

Czytaj więcej...

witamy head„Człowieka (…) nie można do końca zrozumieć bez Chrystusa. A raczej człowiek nie może siebie sam do końca zrozumieć bez Chrystusa. Nie może zrozumieć ani kim jest, ani czym jest jego właściwa godność, ani jakie jest jego powołanie i ostateczne przeznaczenie''
Jan Paweł II, Warszawa 1979

Serdecznie witamy na stronie internetowej Polskiej Misji Katolickiej w Mannheim! Wszystkim odwiedzającym tę stronę życzymy Bożego błogosławieństwa.

Nabożeństwa w Mannheim

Msza święta w języku polskim
Sobota godz. 18:30
Niedziela godz. 09:30
Niedziela godz. 12:00
Środa godz. 18:30
Piątek godz. 18:30
Pierwszy czwartek m-ca godz. 18:30
Adoracja Eucharystyczna
Ostatnia sobota m-ca godz. 17:30
Pierwszy czwartek m-ca godz. 19:00
Okazja do spowiedzi świętej
Środa, piątek, sobota godz. 18:00
Pierwszy czwartek m-ca godz. 18:00
Pierwszy piątek m-ca godz. 17:30
Ostatnia sobota m-ca godz. 17:30

Kontakt z biurem misji