Kazanie na 33 niedzielę zwykła rok C Mannheim

Zamyslenia nad Sowem ks Janusz

Strzeżcie się, żeby was nie zwiedziono

Rok Kościelny szybkimi krokami zbliża się do końca, za tydzień w Niedzielę Chrystusa Króla zakończymy obecny rok liturgiczny. Dzisiejsza liturgia słowa chce nas przygotować na dzień ostateczny, dzień przyjścia Jezusa na ziemię.

W pierwszym czytaniu prorok Micheasz opisuje co wydarzy się w momencie przyjścia Jezusa. Dokona się osąd świata. Osoby czyniące zło, zostaną spaleni jak słoma, natomiast sprawiedliwi będą się nagrodzeni, ich życie i czyny ukażą się jako właściwe. Jednak zanim to nastąpi, będą pojawiać się znaki, zapowiadające to wydarzenia.

Jednocześnie Jezus daje nam dzisiaj przestrogę, aby nie dać się zwieźć, bo wielu będzie próbowało to zrobić, aby tylko osiągnąć korzyść.  Chrześcijanie mają za nimi, nie podążać, choć usłyszą o tragicznych wydarzeniach, które będą działy się obok. Trzeba być czujnym i strzec się tych, którzy próbują zwieść. Słowa Jezusa są jednoznaczne, to musi się dokonać, zanim nadejdzie koniec.

Moi drodzy.

Sami możemy zaobserwować, jak zmienia się rzeczywistość, w której żyjemy, ile pojawia się niespodziewanych sytuacji, wydarzeń, o których nie mieliśmy pojęcia, że coś takiego może nastąpić. I trzeba sobie postawić pytanie, jak ja reaguję na to co się wokół mnie dzieje. 

Jak popatrzymy na ostatnie lata, to możemy zaobserwować, że wydarzyło się bardzo dużo, począwszy od pandemii, która całkowicie zmieniła nasze życie, woja na Ukrainie i następstwa, które każdy z nas po części odczuwa.

Popatrzmy na przyrodę, nagłe podtopienia, które zniszczyły domy landu Nadrenia Palatynat, i Północna Westwalia, upały ostatnich wakacji, brak deszczu.

Czy ktoś zastania się co Bóg chce mi przez to powiedzieć. Bardzo łatwo jest wprowadzić panikę i uważać się za wszystko wiedzącego, ale czy faktycznie może człowiek znaleźć odpowiedź na wszystkie pytania. Ważne są słowa Jezusa, aby być czuwać i nie dać się zwieźć.

Rzeczą sprawiedliwości, która powinna cechować chrześcijanina, jest nie dać się zwieść wołaniom, żeby iść tam albo tu; żeby się spotkać z tym lub owym; żeby posłuchać takiego czy innego wątpliwego autorytetu tego świata.

Ileż tutaj! jest bezbożności, że zostawiamy Pana Boga na boku, a podniecamy się tym, co powiedział ten lub inny człowiek, napisała taka czy inna gazeta. Co więcej, jak mówi kaznodzieja z II wieku, nie dość, że sami błądzimy, ale usiłujemy podsuwać bezbożne nauki duszom nieumiejętnym. Władca tego świata, szatan, niczym innym się nie zajmuje jak podsuwaniem bezbożnych nauk duszom nieumiejętnym. Jest rzeczą sprawiedliwości mieć duszę umiejętną! wykształtowaną na słowie Bożym, posłuszną Bogu; ukształtowaną w taki sposób, że jest w tym stała, że nabrała cnoty. Ona się nigdy nie da zwieść, nigdy nie pójdzie błędnymi ścieżkami, które prowadzą do obłędnych boleści.

Moi drodzy, to jest właśnie sprawiedliwość, do której Pan Bóg dzisiaj nas wzywa. Jak wierzący posiadamy rozum, który pozwoli nam rozstrzygać, co jest właściwe a co nie. Dlatego nie możemy dajmy się zwodzić, sami odczytujmy znaki czasu i starajmy się prowadzić życie zgodne z Bożymi przykazaniami. Jednocześnie trzeba nieć świadomość, że zawsze możemy być wystawieni na próbę, aby udowodnić swoją wiarę, co może budzić sprzeciw nawet u naszych najbliższych.

Zauważmy, że do sprawiedliwości należy również świadectwo. Jeżeli z powodu wierności Bogu i Jego słowu spotkają nas najrozmaitsze prześladowania, będą nas ciągać przed sądy, żebyśmy wtedy wiedzieli, że to jest sprawiedliwość. To jest błogosławiona! sprawiedliwość, bo jeżeli czynili to naszemu Panu, to jakże mogliby nie czynić nam? A jeżeli czynią, to oni! dają świadectwo naszej sprawiedliwości. Należy się tylko cieszyć, że mogę złożyć świadectwo Bogu. Im bardziej mnie wyśmiewają i drwią ze mnie z powodu tego, że jestem człowiekiem sprawiedliwym, który zawsze idzie drogą Bożą, tym większa dla mnie radość.

W tym miejscu wypada wspomnieć wszystkie osoby, które dały świadectwo, stając w obronie niepodległości naszej Ojczyzny. W ostatni piątek obchodziliśmy kolejną rocznicę odzyskania Niepodległości. Ważne, aby o takich wydarzeniach pamiętać, mimo, że żyjemy poza granicami. Pomyślmy dzisiaj o wszystkich, którzy zginęli w obronie Ojczyzny. Niech te osoby będą dla nas przykładem, że ważne jest świadectwo i upór w dążeniu do celu. Przecież mogli pogodzić się ze Polski nie ma. Ale nie! Dla nich ojczyzna istniała zawsze i dlatego podejmowali walkę, aby Polska pojawiła się ponownie na mapie Europy.

My żyjemy w czasach, gdzie może się wydawać, że nam nic nie zagraża. Lecz ostatnie wydarzenia w Europie, pokazują, że dzisiaj nic nie jest pewne. Dlatego modlitwa za ojczyznę, wspieranie jej to nasz obowiązek. Niezależnie od naszych przekonań politycznych budujmy na emigracji jedność jako Polacy, abyśmy stawali w obronie ojczyzny, kiedy tego potrzebuje.

Cieszmy się z tego, że uczestnicząc we Mszy św. mamy małą cząstkę ojczyny, bo modlimy się w naszym ojczystym języku. Jednocześnie módlmy się o jedność między nami Polakami, bo tylko jedność i zgoda prowadzi do prawdziwego pokoju.  Jak św. Marcin w każdym spotkanym człowieku, szczególnie naszym rodaku, chciejmy widzieć oblicze Jezusa.

Zakończmy nasze rozważania słowami papieża Benedykta XVI:

Historia ma swój bieg i należą do niego również ludzkie dramaty i klęski żywiołowe. W niej urzeczywistnia się plan zbawienia, który Chrystus już wypełnił przez swoje wcielenie, śmierć i zmartwychwstanie.

Ks. Janusz Liszka, PMK Mannheim

witamy head„Człowieka (…) nie można do końca zrozumieć bez Chrystusa. A raczej człowiek nie może siebie sam do końca zrozumieć bez Chrystusa. Nie może zrozumieć ani kim jest, ani czym jest jego właściwa godność, ani jakie jest jego powołanie i ostateczne przeznaczenie''
Jan Paweł II, Warszawa 1979

Serdecznie witamy na stronie internetowej Polskiej Misji Katolickiej w Mannheim! Wszystkim odwiedzającym tę stronę życzymy Bożego błogosławieństwa.

Nabożeństwa w Mannheim

Wszystkie Msze święte i nabożeństwa w St. Matthäus-Spitalkirche (68159 Mannheim, E6,2)
Msza święta w języku polskim
Sobota  godz. 18:30
Niedziela  godz. 9:30
  godz. 11:30
Środa  godz. 18:30
Piątek  godz. 18:30
Pierwszy czwartek m-ca  godz. 18:30
   
Adoracja Eucharystyczna
Pierwszy czwartek m-ca godz. 19:00 - 19.30
Pierwszy piątek m-ca  godz. 17.00 - 18.30
Pierwsza sobota m-ca  godz. 19.30 - 21.00
Ostatnia sobota m-ca godz. 17.30 - 18.30
   
Okazja do spowiedzi świętej
Środa, piątek, sobota godz. 18.00
Pierwszy czwartek m-ca godz. 18:00
Pierwszy piątek m-ca godz. 17:00
Pierwsza i ostatnia sobota m-ca godz. 17.30

Kontakt z biurem misji