Kazanie 3 niedziela zwykła Mannheim 2024 rok B

Zamyslenia nad Sowem ks Janusz

Biblia

Z ustanowienia papieża Franciszka obchodzimy dzisiaj niedzielę Słowa Bożego, która naszą uwagę skupia na księdze Pisma Świętego. Słowo Boże skierowane przez Boga do ludzi zostało spisane przez autorów i zostało przekazane nam żyjącym obecnie.

Od lat księga Pisma Świętego budzi zainteresowanie ludzi, nie tylko wierzących, dla których Biblia jest księgą ukazującą miłość Boga do człowieka, a także przedstawiającą cało historię zbawienia, która ma swój początek w momencie stworzenia świata.

Dla innych religii, Biblia też nie jest zwykłą księgą, zawsze budziła zainteresowanie, inne religie posługują się nią w swoich obrzędach. Dlatego, Papież ustanawiając niedzielę słowa Bożego, wskazał na Biblię, która jest pomocna na etapie budowania jedności między chrześcijanami i innymi religiami.

W dokumencie ogłaszającym trzecia niedzielę zwykłą niedziela słowa papież zapisał słowa:

Ustanawiam zatem III Niedzielę Zwykłą w ciągu roku jako poświęconą celebracji, refleksji oraz krzewieniu Słowa Bożego. Ta Niedziela Słowa Bożego staje się odpowiednim momentem tego okresu roku, w którym jesteśmy wezwani do wzmocnienia więzi z wyznawcami judaizmu oraz do modlitwy o jedność chrześcijan. Nie jest to przypadek: celebrowanie Niedzieli Słowa Bożego wyraża charakter ekumeniczny, ponieważ Pismo Święte wskazuje tym, którzy się w nie wsłuchują, drogę do przebycia, aby dojść do trwalej i autentycznej jedności.

Te słowa ojca świętego pokazują jak wielką rolę odgrywa Pismo Święte w procesie dialogu między religiami. Aby mogło nastąpić zjednoczenie na początku konieczne jest czytanie i słuchanie. My zgromadzeni na sprawowaniu Eucharystii mamy możliwość podczas każdej Mszy świętej słuchać słowa Bożego, które Bóg kieruje do nas jako wspólnoty Kościoła, jednocześnie każdy z nas jest wezwany, aby przyjął słowo Boże indywidualnie, odniósł je do własnego życia.

W dzisiejszej liturgii słowa mamy ukazane, jak wygłoszone słowo prowadzi do zmiany życia. W pierwszym czytaniu usłyszeliśmy historię Jonasza, który został przez Boga posłany, aby wzywać do nawrócenia mieszkańców Niniwy. Ważne, aby zwrócić uwagę na pierwsze zdania, które mówi, że Bóg przemówił do Jonasza po raz drugi. Dlaczego drugi raz, co było za pierwszym razem?

Za pierwszym razem Jonasz nie posłuchał Boga, nie chciał wypełnić Jego polecenia, dlatego uciekał przed Bogiem, szukał różnych sposobów, aby nie iść do Niniwy. Dopiero po interwencjach Boga i wyjaśnieniu znaczenia misji Jonasza, prorok wypełnia nakaz i wzywa mieszkańców do nawrócenia. Ci uwierzyli słowom proroka i nawrócili się, zmienili swoje życie, przez co ocalili swoje życie.

Większość z nas sięgając do Pisma świętego, może czynić jak Jonasz, tzn. uciekać od słowa Bożego, próbować tego słowa nie słyszeć. Różne mogą być przyczyny, dla jednych Pismo Święte to księga trudna do zrozumienia, słowa Boga mogą być dla kogoś za stanowcze lub dla niektórych może za łagodne.

Czytając Biblię, pojawiają się opinie, że jest to księga oderwana od współczesności. Dlatego zadaniem osób takich jak kapani i diakonii jest wyjaśnienie słowa Bożego, interpretacja wydarzeń do współczesności, po to, aby przez słowo nawrócić się ze swoich grzechów, aby uniknąć potępienia i zmienić swoje życie.

Tekst Biblii trzeba interpretować patrząc całościowi na historię zbawienia, jednocześnie nie przyjmować niektórych wyrażeń dosłownie, bo Pismo Święte, zostało zredagowane w innym kontekście kulturowym i historycznym, który nam trudno dzisiaj zrozumieć.

Ewangelia przedstawia inną historię. Jezus przemierzając ziemię Galilei głosi słowo Boże wzywające do nawrócenia i bliskości Królestwa Bożego. Szczególne słowo kieruje do rybaków, wskazując im nową rolę, nowe zajęcie, które będą wykonywać jako Jego uczniowie.

Słowo Jezusa, również wzywa do zmiany życia i podobnie jak w przypadku mieszkańców Niniwy konieczne jest przyjęcie słowa, uwierzenie Mu, dopiero wtedy może nastąpić nawrócenie i powołanie. Dlatego z naszej strony konieczne jest odkrycie bogactwa jakie daje mam czytanie Pisma Świętego.

Biblia to nie tylko księga opisująca historię różnych osób, z którymi możemy się dzisiaj identyfikować, ale Biblia ma prowadzić mnie do mocniejszego złączenia się z Jezusem. Dlatego struktura Mszy świętej nie jest przypadkowa. Na początku w Liturii Słowa mamy możliwość słuchać co Bóg chce mi powiedzieć, co mam zmienić w moim życiu, aby lepiej Boga naśladować, aby stać się Jego uczniem. Drugim etapem jest liturgia eucharystii, kiedy mam spotkać się z Jezusem w komunii świętej, wtedy następuje pełne zjednoczenie człowieka i Boga.

Czytając Biblię mogą pojawić się pytania, dlatego ważne jest, aby Biblię poznawać, odkrywać jej tajemnicę. Pomocą są komentarze biblijne, które wyjaśniają tekst i pozwalają lepiej Go zrozumieć. Można również przyjść na Krąg Biblijny, gdzie są rozważane kolejne rozdziały Pisma Świętego.

Moje rozważanie zakończę słowami Ojca Świętego Franciszka:

Ciągłe czytanie Pisma Świętego i uczestnictwo w Eucharystii pozwalają rozpoznać osoby należące do siebie nawzajem. Jako chrześcijanie jesteśmy jednym ludem kroczącym w historii, jesteśmy silni obecnością Pana pośród nas, który do nas przemawia i nas karmi. Dzień poświęcony Biblii nie powinien być „raz w roku”, ale w każdym dniu roku, ponieważ musimy pilnie stać się bliscy Pismu Świętemu oraz Zmartwychwstałemu, który nigdy nie przestaje dzielić się Słowem i Chlebem we wspólnocie wierzących. W tym celu musimy wejść w bliską relację z Pismem Świętym, w przeciwnym razie nasze serce pozostanie zimne, a oczy zamknięte. Amen.

Ks. Janusz Liszka, PMK Mannheim

witamy head„Człowieka (…) nie można do końca zrozumieć bez Chrystusa. A raczej człowiek nie może siebie sam do końca zrozumieć bez Chrystusa. Nie może zrozumieć ani kim jest, ani czym jest jego właściwa godność, ani jakie jest jego powołanie i ostateczne przeznaczenie''
Jan Paweł II, Warszawa 1979

Serdecznie witamy na stronie internetowej Polskiej Misji Katolickiej w Mannheim! Wszystkim odwiedzającym tę stronę życzymy Bożego błogosławieństwa.

Nabożeństwa w Mannheim

Wszystkie Msze święte i nabożeństwa w St. Matthäus-Spitalkirche (68159 Mannheim, E6,2)
Msza święta w języku polskim
Sobota  godz. 18:30
Niedziela  godz. 9:30
  godz. 11:30
Środa  godz. 18:30
Piątek  godz. 18:30
Pierwszy czwartek m-ca  godz. 18:30
   
Adoracja Eucharystyczna
Pierwszy czwartek m-ca godz. 19:00 - 19.30
Pierwszy piątek m-ca  godz. 17.00 - 18.30
Pierwsza sobota m-ca  godz. 19.30 - 21.00
Ostatnia sobota m-ca godz. 17.30 - 18.30
   
Okazja do spowiedzi świętej
Środa, piątek, sobota godz. 18.00
Pierwszy czwartek m-ca godz. 18:00
Pierwszy piątek m-ca godz. 17:00
Pierwsza i ostatnia sobota m-ca godz. 17.30

Kontakt z biurem misji