Czy i wy chcecie odejść?

Ja otrzymałem od Pana to, co wam przekazałem, że Pan Jezus tej nocy, której został wydany, wziął chleb i dzięki uczyniwszy, połamał i rzekł: „To jest Ciało moje za was wydane. Czyńcie to na moją pamiątkę!” (1 Kor 11,23-24)

W naszej fryburskiej diecezji – podobnie zresztą jak w wielu innych niemieckich diecezjach – trwa proces zmian. Ten nasz nazwany jest 2030 i chyba chodzi w tej nazwie o rok, w którym wspomniany proces ma zostać ostatecznie zakończony.

Jeżeli chodzi o struktury, zmiany mają być kolosalne. W całej diecezji będzie tylko 36 parafii, które oczywiście będą odpowiednio duże. Również duszpasterstwo obcojęzyczne ma być do tych nowych parafii przypisane. W jaki sposób?... Jeszcze do końca nie wiemy, bo okazało się, że nawet na papierze nie jest to takie proste…

Nowe struktury mają zacząć funkcjonować w roku 2026, a więc już wkrótce. Teraz powstają plany pastoralne, w których usiłuje się opisać to nowe duszpasterstwo.

Ostatnio – na naszej konferencji dekanalnej – przedstawiano taki plan dla parafii Mannheim. I chyba musiałem mieć nieszczególną minę, bo jeden z niemieckich proboszczów, stwierdził, że widać, iż nie jestem nowymi planami zachwycony. Odpowiedziałem mu, że – może to polskie myślenie – ale ja bym zaczął od Eucharystii; ona powinna być w centrum; a wszystko inne jest tylko dodatkiem; może i ważnym, ale dodatkiem.

O dziwo, mój rozmówca przyznał mi rację. Jego zdaniem w nowym planie pastoralnym Eucharystię traktuje się jako specjalny dodatek dla najbardziej pobożnych, ale cała uwaga jest skupiona na czym innym. I to jest błąd. Czytaj dalej

witamy head„Człowieka (…) nie można do końca zrozumieć bez Chrystusa. A raczej człowiek nie może siebie sam do końca zrozumieć bez Chrystusa. Nie może zrozumieć ani kim jest, ani czym jest jego właściwa godność, ani jakie jest jego powołanie i ostateczne przeznaczenie''
Jan Paweł II, Warszawa 1979

Serdecznie witamy na stronie internetowej Polskiej Misji Katolickiej w Mannheim! Wszystkim odwiedzającym tę stronę życzymy Bożego błogosławieństwa.

Nabożeństwa w Mannheim

Wszystkie Msze święte i nabożeństwa w St. Matthäus-Spitalkirche (68159 Mannheim, E6,2)
Msza święta w języku polskim
Sobota  godz. 18:30
Niedziela  godz. 9:30
  godz. 11:30
Środa  godz. 18:30
Piątek  godz. 18:30
Pierwszy czwartek m-ca  godz. 18:30
   
Adoracja Eucharystyczna
Pierwszy czwartek m-ca godz. 19:00 - 19.30
Pierwszy piątek m-ca  godz. 17.00 - 18.30
Pierwsza sobota m-ca  godz. 19.30 - 21.00
Ostatnia sobota m-ca godz. 17.30 - 18.30
   
Okazja do spowiedzi świętej
Środa, piątek, sobota godz. 18.00
Pierwszy czwartek m-ca godz. 18:00
Pierwszy piątek m-ca godz. 17:00
Pierwsza i ostatnia sobota m-ca godz. 17.30

Kontakt z biurem misji